Jak przerwać nocne karmienie
ALEKSANDRA WYSOCKA • dawno temuTwoje dziecko budzi się często w nocy? Przebudza się co kilka godzin i jedyną metodą, by położyć je spowrotem spać, jest karmienie? Jeśli pediatra uznał, że Twoje dziecko nie potrzebuje już nocnych posiłków, możesz powoli zacząć odstawiać dziecko od piersi/butelki.
Maluchy, które by zasnąć potrzebują nocnego karmienia piersią lub butelką, zazwyczaj wymagają jej również po przebudzeniu, by ponownie zasnąć. Mówimy na to ‘sleep crutch’, czyli coś, bez czego dziecko nie będzie w stanie zasnąć samodzielnie. Jeżeli borykasz się z tym problemem, nie musisz się martwić, ponieważ jest sposób, który pomoże Tobie i Twojemu dziecku w odstawieniu nocnych posiłków.
Zacznijmy od małego zadania domowego. Załóż dziennik, który pomoże Ci dokładnie nadzorować wszystkie posiłki dziecka, które przyjmuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Musisz wiedzieć, że jeżeli maluch nie dojada w dzień, będzie bardziej głodny w nocy. Upewnij się z lekarzem pediatrą, jaką ilość pożywienia powinno przyjmować w ciągu doby. Ważne jest także, by drzemki w ciągu dnia były w odpowiednim czasie oraz by dziecko nie było przemęczone, gdy będziesz je kłaść wieczorem spać.
Gdy tylko lekarz zezwoli na odstawienie nocnego karmienia, możesz zacząć od razu. Jeżeli karmisz dziecko piersią możesz ograniczyć czas przyjmowania pokarmu. Na przykład, jeśli karmisz je przez 20 minut, skróć ten czas do 15 minut przez pierwsze kilka nocy, następnie do 10 i 5 minut. Kiedy dojdziesz do 5 minut zaprzestań nocnego karmienia zupełnie. Nie ograniczaj do 2–3 minut, ponieważ tak krótki czas tylko rozdrażni dziecko. Jeżeli Twój maluch je z butelki, co kilka dni redukuj ilość podawanej mieszanki mlecznej (np. co trzecią noc zmniejszaj o 50ml). Możesz również, do tej samej ilości wody podawać co raz to mniejsze stężenia mieszanki, która w którymś momencie przestanie dziecku smakować i w związku z tym nie będzie się o nią upominać.
Jeżeli uważasz, że Twoje dziecko jest gotowe tylko na redukcję karmień do jednego lub dwóch, a nie na jego całkowite odstawienie, możesz rozważyć karmienie podczas snu, bądź karmić po czterech godzinach po poprzednim posiłku (zazwyczaj przypada to między godziną 23. a 24.), z czego kolejny posiłek nie powinien być przyjmowany przed godziną 6. rano. Jeżeli dziecko przebudzi się, a nie będzie to pora karmienia, przytul i uspokój je. Możesz usiąść przy łóżeczku, to zapewni je o Twojej obecności, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. W razie konieczności możesz również wziąć malucha na ręce, a gdy się uspokoi, położyć je spowrotem.
Dzieci po pierwszych urodzinach przywiązują się emocjonalnie do butelki lub piersi. Dlatego ważne jest, byś zamieniła je na kubek niekapek przed 12. miesiącem życia i dawała w nim pić w ciągu dnia. Dobrym sposobem jest też wręczenie dziecku nowego towarzysza, z którym nawiąże więź. Może być to kocyk, czy przytulanka. Zapewni on poczucie bezpieczeństwa w ciągu nocy, dzięki czemu maluch nie będzie już zależny on butelki. Pamiętaj, aby położyć dziecko spać, kiedy nie jest jeszcze bardzo śpiące, aby mogło ćwiczyć samodzielne zasypianie jedynie z przytulanką, bez obecności mamy lub taty.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane odstawieniem dziecka od piersi/butelki w ciągu nocy lub problemami ze snem, kliknij tutaj i umów się na DARMOWĄ 15-minutową konsultację telefoniczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze